کاردرمانی ویژه کودکان فلج مغزی کرج

این مورد را ارزیابی کنید
(218 رای‌ها)

کار درمانی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی

کودکان مبتلا به   فلج مغزی  کودکانی هستند که اختلالات حرکتی  بارزترین علامت  آنها است . کار درمانگر پس از ارزیابی بر اساس نوع بیماری و شدت ضایعه برنامه درمانی را طراحی و اجرا می کند.

 

ارزیابی

کاردرمانگر با انجام ارزیابی های لازم،  قادر به تشخیص و طبقه بندی انواع فلج مغزی  فیزیولوژیک  شامل اسپاستیک، فلسید،  آتتوئید، آتاکسیک، ریجیدیتی و مختلط،  توپو گرافیک شامل کوادروپلژیک، دایپلژیک، پاراپلژیک، همی پلژیک،  تری پلژیک و مونو پلژیک  خواهد بود .

این ارزیابی شامل موارد زیر است :

1. ارزیابی تونوسیته  عضلات

2. ارزیابی رشد رفلکس ها

3. ارزیابی وضعیت و حرکت

4 . ارزیابی فعالیت های روزمره زندگی.

 

اهداف :

• ایجاد کشش عضلانی طبیعی

• تقویت حرکات ارادی فعال مفاصل

• تحریک و تقویت واکنش های تعادلی و چرخشی و بهبود و تسریع مراحل رشد حرکتی کودک

• رفع کوتاهی عضلانی و جلوگیری از انقباض عضلانی و بد شکلی مفاصل

• تحریک و تقویت حس ها یعنی باز آموزی حسی در مواردی که اختلال حس وجود داشته باشد.

 

 

 

گیرنده های حسی و ارتباط آن ها با روش های درمانی در كاردرماني :

در این جا با توجه به تمام توضیحات مذکور در رابطه با تمام گیرنه های مختلف سطحی – عمقی و وستیبولار به تاثیر بعضی از روش های درمانی بر روی آن ها به طور مختصر می پردازیم .

1- از گیرنده های حس سطحی – گیرنده ها ی حس سرما و درد به روش icing تحریک می شوند. گیرنده های انتهای موها و انتهای آزاد عصبی به طریق light brushing تحریک می شوند و گیرنده های غیر تخصصی در د و حرارت به روش fast brushing تحریک می شوند.

 

2- از گیرنده های حس عمقی – گیرنده های کپسول مفصلی در تحریکات شدید و نامنظم تعادلی – کشش سریع و لحظه ای و joint compression تحریک می شوند.

گیرنده های دوک عضلانی در روش های nibrationکشش سریع و لحظه ای ssetchpressure تحریکات شدید و نامنظم تعادلی – تحریکات واکنش های تعادلی head rightingو همچنین joint compression –tapping توام با حرکات تند و نامنظم تحریک می شوند یعنی گیرنده های کشی اولیه را متاثر می سازند همچنین گیرنده های کششی ثانویه دوک عضلانی نسبت به کشش یاتغییر طول آهسته عضله حسا س بوده و ایجاد یک رفلکس کششی تونیک می کند که ضعیف و طولانی مدت است . ولی نقش مهم درمانی دیگری که بصورت احتمال برای این گیرنده مد نظر است نقش مهاری این گیرنده ها در کشش ممتد عضلات است .

اندام های وتری گلژی یا گیرنده های وتری که محل آن ها در تاندون عضلات است و نقش مهاری این گیرنده ها در کشش ممتد عضلات است .

اندام های وتری گلژی یا گیرنده های وتری که محل آن ها در تاندون عضلات است و نقش مهاری دارند نسبت به تغییر تنش عضله حساس بوده و در روش tendon pressure و احتمالا در کشش ممتد عضلات تحریک باعث مهار عضله مذکور می گردد.

لابیرنت های گوش داخلی اوتریکول – ساکول و مجاری نیمدایره ای نیز به حرکات ناگهانی و سریع حساس بوده که باعث تسهیل واکنش های head rightingو تعادلی می شود .

همچنین این نکته قابل ذکر است که در روش های rip که توام با حرکات ریتمیک انجام می شود گیرنده های دوک عضلانی و کپسول مفصلی پس از چند دقیقه معمولا 3 دقیقه تطابق پیدا کرده و عضلات شل می شوند.

گاهی اوقات هم اهداف درمانی تراپیست را ملزم می دارد که با تغییر در شدت و جهت حرکت و نامنظم کردن تحریک از تطابق زودرس ممانعت نماید . مثلا اگر در کودکان فلج مغزی هیپوتون – واکنش های تعادلی به طور ریتمیک و یکنواخت انجام شود گیرنده های لابیرنت ها به زودی تطابق پیدا کرده و عضلات با زهم شل تر می شوند و اثر لازم درمانی گرفته نمی شود.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه گفتار توان گستر می باشد
Powered by Hezareh Novin